A kitűnő Goncourt-míjas francia írót ismeri és szereti a magyar olvasó. Regényei (Mesterségem a halál, Két nap az élet, Moncada, Állati elmék, Üvegfal mögött, Malevil és a Védett férfiak) nagy sikert arattak nálunk. Ez a műve, amely most negyedik kiadásban jelenik meg, az utóbbi évek egyik legnagyobb könyvsikere volt.
Az író ezúttal a távolabbi történelmi múltba nyúl vissza , s a regény megírásához egy XVIII. századi izgalmas epizód, a Bounty nevű angol hajón lezajlott véres lázadás adta az ihletet. Merle azonban a históriai tényt csak ürügyül használja fel, egyébként nagyszerű képzeletére hagyatkozott, és a cselekményt kedvére alakította. A messzi óceániai lezajló történet feszültsége egy pillanatra se lankad, az olvasó, a szó szoros értelmében, nem tudja letenni a könyvet: olyan epikai sodrása van mint a legjobb Dumas- vagy Jókai-műveknek.
Az ifjú vagy felnőtt,a kezdő vagy az ínyenc olvasót mindvégig leköti az önkéntes angol hajótöröttek és a nyíltszívű, de önérzetes tahitiak küzdelme, és elbűvöli a déltengeri szigeten lejátszódó új robinsonád, az író remek jellemábrázoló ereje, a tragikus jeleneteket is fűszerező humora. A könyv mégsem pusztán színes izgalmas kalandregény: megrázza, felkavarja az olvasót. A sziget nagyigényű alkotás; rávilágít a faji előitéletek veszedelmes következményeire, s felveti a háború és béke, a szabadság és rabság, az egyéni és a társadalmi boldogságvágy nagy kérdéseit.
(A borító belsején található ajánló.)